Land Electro Optical Systems , Infrared Eo Ir Imaging Systems JH601-100
Wuhan JOHO Technology Co., Ltd
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : JOHO
Model Number : JH601-100
Certification : ISO9001:2000
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Price : negotiation
Payment Terms : T/T, L/C, D/P
Supply Ability : 50Sets/Year
Delivery Time : 5 month
Packaging Details : Customized safety box with wheels
Technology : Infrared
Style : Gimbal
Type : Multi Sensor gimbal
Sensor : uncooled MWIR thermal camera HD daylight camera laser range finder
Applications : Navigation,Surveillance, early warning
Gyro Stablized : Gyro
Standard : military
THERMAL CAMERA Detector LWIR Uncooled FPA microbolometer Pixel : 640*512
Contact Now
Land Electro Optical Systems , Infrared eo ir imaging systems
JH601-100 system is equipped with a high resolution LWIR uncooled thermal camera with 100mm lens, a day light camera and a 5Km laser range finder for detection, recognition, identification, aiming and ranging target at day and night, as well as provide real-time target azimuth, elevation, distance and video information. Built-in high accuracy gyro stabilization enables image stabilization while carrier attitude changes. Remote and Local operation is able to be switched flexibly according to practical application. Under remote operation mode, as a part of full defense system, it receiving target designation from mission computer and execute mission. Under local operation mode, it is used for navigation or monitoring.
Application
Features
1. Multi-sensor integration (IR+TV+LRF)
3. 2-axis 2-gimbal mechanism, built in gyro-stabilization
4. Military standard components greatly improves system reliability
6. Modular design easy for repair and update
7. Friendly HMI for easy operation
Technical Specification
THERMAL CAMERA
Detector LWIR Uncooled FPA microbolometer
Pixel 640x512
Spectral band 8μm~12μm
FOV 6.2° x 5.0° ( electronic zoom: 2×)
Focal Length 100mm, F#: 1
DAY LIGHT CAMERA
Detector 752*582, 1/3" white/black CCD
FOV 55.8° x 2.1° continuous zoom
Illumination Range 200Lx ~105Lx
LASER RANGE FINDER
Wavelength 1.06μm
Ranging 300m~5km (visibility 10km, 8m*2m target)
Measurement accuracy ≤ ± 5m
SERVO
Stabilization accuracy ≤ 0.2mrad (1σ)
Turret direction range Azimuth: ± 180° (0°is bow direction); Pitch: -20°~+75°
TURRET MAXIMUM ANGLE SPEED
Azimuth ≥50°/s
Pitch ≥50°/s
Video signal format CCIR PAL standard B/W
Communication RS232
ENVIRONMENTAL
Operating temperature range -40ºC ~ +60ºC
Storage temperature range -40ºC ~ +65ºC
POWER
Power Supply DC 24V/15A, DC28V/15A
Power Consumption DC24: ≤350W
DC28V: ≤420W
PHYSICAL
Dimension (L×W×H) Turret: Φ400×630mm
Electronic cabinet: 159x346.8x185.5mm
Control box: 364×200.5×137.5mm